Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy týkající se našich obrazů i NFT.
V případě zájmu o naše obrazy nás prosím kontaktujte prostřednictvím našeho kontaktního formuláře v sekci kontakt nebo zavolejte přímo Martinovi na číslo +420 608 373 424.
Naše tvorba je převážně zakázková, ale snažíme se přidávat i volnou tvorbu do nabídky.
V tuto chvíli jediná volná tvorba k prodeji bude na Vernisáži v pražském Rock Café od 5.5. do 6.6.2022.
Ano, malujeme převážně obrazy na zakázku. Rádi se s Vámi osobně nebo jinou formou setkáme, probereme Vaši představu a naše možnosti zhotovení zakázky.
Běžná cena našich originálních maleb se pohybuje kolem 50.000Kč. Vždy záleží na konkrétním díle, jeho náročnosti, velikosti, technice a dalších aspektech celého procesu. Konkrétní ceny tedy řešíme vždy individuálně.
Součástí výsledného obrazu je samozřejmě doklad o koupi, certifikát pravosti a vše je signováno, abychom do budoucna předešli zpochybňování pravosti našich děl.
V tuto chvíli tuto možnost nenabízíme. Nicméně pracujeme do budoucna i na této variantě, abychom potěšili ty z vás, kteří nemají dostatek finančních prostředků na originální malbu a přesto by rádi vlastnili jeden z našich obrazů.
Zkratka označuje transparentní doklad o vlastnictví nějaké digitální položky a umožňuje tak jasné a rychlé určení majitele.
Položka může být nějčastěji obrázek, video, skladba, herní předmět nebo i tweet. V podstatě se dá „tokenizovat“, tedy vytvořit digitální důkaz o vlastnictví, jakákoliv věc.
Nezaměnitelné tokeny se vztahují vždy jen ke konkrétní položce a nesou informaci o vlastníkovi. Podobají se tak například zápisu v katastru nemovistostí nebo patentu na jedinečný vynález.
Zmíněné důkazy o materiálním nebo duchovním vlastnictví nemají žádný ekvivalent, za který by je bylo možné volně směnit. Zkrátka neexistuje žádná jiná totožná nemovitost s identickým dokladem o vlastnictví nebo nějaký jiný, ale přesto úplně stejný patent.
To platí i u NFT, což tak představuje možnost, jak na internetu prokázat vlastnictví jedinečných digitálních položek, stejně jako to děláme u fyzických předmětů v reálném světě například schováváním účtenek.
Tokenizované položky však obvykle nadále zůstávají volně „dostupné“ k zobrazení nebo stažení komukoli, ale důkaz o vlastnictví je pouze jeden a je uložen v blockchainu, tedy jakési „účetní knize“ používané již kryptoměnami.
Toto vlastnické právo lze odprodat jiné osobě, nejčastěji za kryptoměnu ethereum.
NFT vychází ze „smart contracts“ čili chytrých kontraktů. Ty se naplňují automaticky, jakmile jsou splněny podmínky smlouvy mezi kupujícím a prodejcem, které byly předem zapsány do kódu. Transakce jsou nevratné, ale umožňují nové spektrum možností.
Součástí chytrých kontraktů bývá i zmínka o „royalties“, tedy licenčních poplatcích. Může je vybírat ten, kdo token původně vytvořil, a to při jakékoli transakci. Tvůrce digitálního obsahu má tak možnost vybírat „mýtné“ za každý převod jeho práce.
NFT se uchovávají v kryptopeněženkách a obsahují unikátní identifikátor (zpravidla odkaz na digitální dílo, se kterým jsou spojeny) a další potřebná metadata (název a popisek díla). Při transakcích se do blockchainu zaznamená, jaký se prodal token a kdo jej koupil a prodal. Vede se tak průhledná databáze všech majitelů a transakcí. Je to velmi podobné jako při obchodování s kryptoměnami typu bitcoin.
NFT se těší největšímu využití hlavně v umění. Vytváří především prostor pro monetizaci práce začínajících tvůrců. Fenomén však začíná prosakovat i do „vysokého“ umění. Pořídit se dají „vlastnické žetony“ na obrazy, sochy či videa. Pozornost trendu věnují i velké aukční domy, jež uskutečnily první dražby. NFT je každopádně zajímavý experiment pro svět umění, jenž podle některých již narazil na své hranice.
Patrně největší haló vyvolala kontroverzní skupina kryptonadšenců, když za téměř sto tisíc dolarů koupila plakát Morons známého streetartového umělce Banksyho a ten demonstrativně spálila. Vytvořila však jeho digitální kopii a vlastnictví pojistila NFT tokenem. O týden později jej díky performanci prodala za 380 tisíc dolarů.
Pro NFT existují speciální trhy „marketplaces“, kde se obchodují všechny možné položky. Podobá se to burze s cennými papíry nebo například platformě Binance pro obchod s kryptoměnami.
Nejprve je nutné si založit kryptopeněženku (například MetaMask, Enjin, Math Walle nebo TrustWallet), která bude podporovat vlastnictví NFT. Poté si zájemce musí pořídit ethereum v řádu nižších stovek korun. Ethereum se využívá na zaplacení poplatků za převedení vlastnictví, jelikož provoz blockchainu je relativně náročný.
Pak si stačí vybrat z naší sekce NFT konkrétní token a přejít k nákupu na přiloženém odkazu na tržiště. Prvotní nákup i se založením potřebné peněženky by neměl zabrat více než deset minut. Jakákoli další transakce probíhá téměř instantně.
I přes počáteční časovou i finanční investici se však může nákup nebesky vyplatit. Asi nejznámější pixelové ilustrace CryptoPunks se před čtyřmi lety prodávaly za pouhých 0,2 ETH, což byla na tehdejší poměry opravdu zanedbatelná částka. Nyní ten nejcennější dosahuje hodnoty až 4200 ETH, přibližně 164 milionů korun.
Malířka Šárka Vildová a její manžel Martin založili tento unikátní umělecký koncept v roce 2019, aby tak navázali na předešlou tvorbu Šárky a zároveň obohatili celý její umělecký styl o nové možnosti.